فنگ شویی آشپزخانه

  • 19 خرداد 1399
  •    
  • نویسنده: نویسنده طراحان سازه
فنگ شویی آشپزخانه

فنگ شویی به معنای پیدا کردن دکوراسیون و چیدمانی مناسب در قسمت های مختلف یک ساختمان است تا دکوراسیون طراحی شده بتواند اثری مثبت روی افراد داشته باشدوجود انرژی مثبت در همه بخش های دکوراسیون داخلی مانند: آشپزخانه لازم می باشد پس بهتر است در طراحی دکوراسیون آشپزخانه از اصول فنگ شویی استفاده کرد .


اصول کلی فنگ شویی آشپزخانه:

اصول فنگ شویی در آشپزخانه اگر رعایت شوند شما می توانید شاهد دکوراسیونی شیک و مدرن و سرشار از انرژی مثبت در فضای آشپزخانه منزل خود باشد.


1. نظم دهی و طبقه بندی: 

اولین اصل از فنگ شویی آشپزخانه طبقه بندی و نظم دهی به وسایل موجود در آشپزخانه است. بر اساس اصول فنگ شویی باید محیط آشپزخانه را از هر گونه شلوغی دور نگه دارید پس بهتر است بعد از انجام هر فعالیتی در آشپزخانه فضای آشپزخانه مرتب کرده و همه وسایل و ظروف را در جای خود قرار دهید.


2.نورپردازی و روشنایی آشپزخانه:

در اصول فنگ شویی میزان نورپردازی از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا نورپردازی مانع از افسردگی  و خستگی در فضای آشپزخانه می شود بنابراین بهتر است آشپزخانه در محلی از منزل که دارای نور طبیعی کافی است ساخته شود. اگر آشپزخانه منزل شما دارای نور طبیعی کافی نیست می توانید با کمک نورهای مصنوعی نورپردازی مورد نیاز و مناسب را برای آشپزخانه طراحی کنید توجه داشته باشید نورهای مصنوعی باید در سراسر فضای آشپزخانه منزل شما جریان داشته باشند.


3. انتخاب رنگ مناسب :

در اصول فنگ شویی رنگ ها از مهم ترین عناصر ایجاد انرژی مثبت در فضا هستند بنابراین بهتر است از ترکیب رنگ های مناسبی برای طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه استفاده کنید. رنگ های تیره باعث ایجاد فضایی سنگین و توام با انرژی منفی می شوند بنابراین بهتر است حتی الامکان از این رنگ ها در فضای آشپزخانه استفاده نکنید.


4.قرار دادن وسایل در مکانی مناسب :

محل قرار گیری وسایل در مکان های مناسب یکی دیگر از مهم ترین اصول فنگ شویی آشپزخانه است. بر اساس اصول فنگ شویی عناصر آتش و آب نباید در ارتباط مستقیم با یکدیگر قرار داشته باشند بنابراین ماشین ظرفشویی و سینک نباید در کنار اجاق گاز قرار بگیرند زیرا تقابل بین آب و آتش باعث ایجاد تنش در فضای آشپزخانه می شود. عناصر چوبی از عناصر اعتدال بین آب و آتش محسوب می شوند بنابراین شما می توانید در بین اجاق گاز و سینک ظرفشویی یا ماشین ظرفشویی از قفسه ها و یا کابینت های چوبی و ام دی اف و یا عناصر با رنگ سبز استفاده کنید.

سینک ظرفشویی و اجاق گاز و یخچال نیز نباید در مجاور یکدیگر قرار داده شوند بنابراین بهترین حالت برای قرار دادن این وسایل در فضای آشپزخانه به این صورت است که آن ها به صورتی در فضای آشپزخانه چیده شوند که سه راس از یک مثلث را تشکیل دهند . 

مایکروفر از مهم ترین وسایل در فضای آشپزخانه است, در حالی که این وسیله پرکاربرد باعث تخریب انرژی مثبت در فضای آشپزخانه می شود بنابراین بهتر است در فضای آشپزخانه مکانی مناسب برای مایکروفر در نظر گرفته شود توجه داشته باشید که این وسیله پر کاربرد نباید روی اجاق گاز نصب شود.

 نگهداری آب راکد درون کتری و یا سماور باعث بروز افسردگی در فضای آشپزخانه می شود بنابراین بهتر است از نگهداری آب در سماور و یا کتری خودداری کنید و از آب موجود در این وسایل برای آبیاری گیاهان و یا پختن غذا استفاده کنید .


5.قرار دادن گیاهان طبیعی و خانگی در فضای آشپزخانه: 


گیاهان و گل های طبیعی باعث ایجاد انرژی مثبت در فضای آشپزخانه می شوند بنابراین بهتر است از گیاهان طبیعی و خانگی در آشپزخانه استفاده کنید. توجه داشته باشید که از قرار دادن گیاهان تیغ دار و تیز در فضای آشپزخانه باید خودداری کنید زیرا زوایای تیز با اصول فنگ شویی مغایرت دارند.

قوانین فنگ شویی آشپزخانهچندین عنصر اصلی فنگ شویی وجود دارند که در هنگام کار با چیدمان آشپزخانه باید دقت کنید. قرار دادن لوازم خانگی شما نیاز به پیروی از اصول فنگ شویی در مقابل آب و گرم در مقابل سرما دارد. مکان لوازم شما گاهی اوقات مهم تر از جهت واقعی آشپزخانه شما است, زیرا قرار دادن نادرست دستگاه می تواند باعث ایجاد المان های شوم و چی منفی شود:.

1.آشپزخانه را روبروی یک اتاق خواب قرار ندهید. انرژی چی در آشپزخانه یانگ و جنگ با انرژی یین اتاق خواب است. این نوع پیکربندی منجر به بیماری اعضای خانواده می شود.

2.آشپزخانه تان را در مرکز منزلتان نسازید.

3.آشپزخانه را زیر یک حمام در طبقه بالا قرار ندهید. آب و فاضلاب آن را نابود می کنند.

4.اطمینان حاصل کنید که اتاق نشیمن, اتاق غذاخوری و آشپزخانه همگی در یک سطح هستند.

5.شکل چیدمان آشپزخانه باید مستطیل باشد. از داشتن آشپزخانه گرد اجتناب کنید.

6.اگر منطقه رخت شویی در داخل یا کنار آشپزخانه قرار داشته باشد, اجازه ندهید لباس های کثیف در آن جمع شوند.

 

انتخاب رنگ های متناسب آشپزخانه:


1.بعضی از رنگ ها برای آشپزخانه ها ایده آل هستند, مانند رنگ های سبز و قهوهای برای سوخت عنصر آتش در ارتباط با این اتاق:

2.رنگ قرمز معرف آتش است و بهترین رنگ برای آشپزخانه ها نیست. قرمز باید به مقدار کم استفاده شود.

3.می توانید از رنگ هایی استفاده کنید که نشان دهنده المان های مختلف برای ایجاد یک آشپزخانه جذاب هستند.

 

جهت آشپزخانه :

شرق , جنوب شرقی , شمال غربی, شمال شرقی و شمال جهت های خوبی برای قرار داشتن آشپزخانه هستند.

غرب نه خوب است و نه بد.

 

اشتباهات و تابو های چیدمان آشپزخانه با فنگ شویی :

آشپزخانه ای که روبروی در ورودی, در عقبی یا در حمام رو به رو می شوداگر آشپزخانه با در جلویی مواجه شود, ممکن است به راحتی خسارات مالی شخصی غیرمنتظره را متحمل شوید; اگر با در پشتی روبرو شوید, ممکن است مقدار زیادی از هزینه های غیر منتظره داشته باشید; اگر با در حمام باشد, ممکن است بیماری سیستم گوارشی یا آسیب مالی داشته باشید.

آشپزخانه های اوپن،  بسیاری تمایل دارند که طراحی آشپزخانه به صورت باز طراحی شود. در واقع , آشپزخانه باز با برد آشپزی, توانایی انباشت ثروت را تضعیف می کند. در عین حال, استفاده از روغن سرخ کردنی به اتاق نشیمن نیز سرایت می کند. همزمان اتاق نشیمن همیشه بود دودی را دارد که مغایر با محیط خانه و سلامت شخصی است.

آشپزخانه روبرو یا کنار حمام و دستشوییبرای صرفه جویی در فضا و تسهیل طراحی, برخی افراد در حمام مجاور آشپزخانه را مهر و موم می کنند و دری را در آشپزخانه به عنوان راهی برای حمام باز می کنند تا اگر بخواهند از حمام استفاده کنند. در واقع, آشپزخانه به آتش تعلق دارد در حالی که حمام به آب تعلق دارد; زمانی که متصل هستند, محدودیت بین آتش و آب تشکیل می شود.

آشپزخانه در مرکز خانهآشپزخانه به آتش تعلق دارد. اگر در مرکز خانه قرار داشته باشد, سلامت خانواده به راحتی تحت تاثیر قرار خواهد گرفت چرا که در قلب آتش وجود دارد. بنابراین, آشپزخانه باید در مکان بهتری باشد:

تابوهای دیگر چیدمان آشپزخانه:

1.ابزار و لوازم باید به خوبی و به درستی قرار داده شوند: قابلمه و ماهیتابه هایی که شلوغ و در هرج و مرج هستند، منجر به سردردمی شود و مستعد میکروب هایی است که ممکن است باعث بیماری شوند .

2.یخچال و سطل برنج در آشپزخانه نباید خالی باشد, که نماد خانواده نگران غذا و لباس است.

3.بالای سینک ظرفشویی باید یک پنجره باشد تا بتوانید از مناظر بیرون پنجره لذت ببرید و هوای آشپزخانه را تمیز کند.

4.رنگ های گرم و روشن مانند سفید و سبز باید برای ایجاد محیطی آرامش بخش به آشپزخانه مفید هستند.

رنگ های آشپزخانه فنگ شوییهمه واکنش های متفاوتی نسبت به طرح های مختلف رنگ دارند, بنابراین هیچ روشی برای انتخاب یک پالت رنگ برای آشپزخانه فنگ شویی شما وجود ندارد. چیزی که شما را جذب می کند و باعث می شود احساس راحتی کنید، احتمالاً بهترین محل برای شروع است. اما در این بخش از دنیای مد نمناک ایده هایی برای رنگ های آشپزخانه فنگ شویی وجود دارد:

1.آبی:

آبی مکمل رنگ نارنجی است، که یک رنگ محرک اشتها برانگیز است. تعجب آور نیست که رنگ آبی بر روی اشتها تاثیر معکوس دارد, برخی می گویند چون غذای آبی در طبیعت نادر است. آبی که در فنگ شویی آشپزخانه برای متعادل کردن انرژی استفاده می شود، بهتر استاما استفاده بیش از اندازه از رنگ آبی در آشپزخانه جاذبه غذا را پایین می آورد که ممکن است برای آشپزها وکسانی که دوست دارند غذا را برای عزیزان آماده کنند, دلسرد کننده باشد:

2.نارنجی (و قرمز):

نارنجی همراه با قرمز ارتباط نزدیکی با لذت غذا خوردن دارد. می تواند یک آشپز در حال شکوفایی باشد که هدف آن آماده کردن غذا است که دیگران دوست دارند غذا بخورند; با این حال استفاده بیش از حد از این رنگ، اشتهای زیادی ایجاد می کند، که ممکن است مشکل برانگیز باشد. استفاده از این رنگ ها در ابعاد کم تر تاثیرگذار و مناسب خواهند بود:

3.سیاه:

به خاطر تاثیر و توانایی کم کردن بصری فضا, از سیاه در آشپزخانه دوری کنید. سیاه نیز بسیار دراماتیک است, اما در آشپزخانه, درام اغلب احساس سرما و جدایی ایجاد می کندبعضی از آشپزخانه های مدرن سیاه و سفید هستند; فنگ شویی توصیه می کند که در این آشپزخانه ها باید از رنگ قرمز استفاده کرد, چه یک حوله یا حتی کاسه ای پر از سیبقرمز مصنوعیاما فنگ شویی برای اجتناب از یک آشپزخانه سیاه و سفید توصیه می کند. در عوض, یک روکش کانتر سیاه با تن زمینی مانند قهوه ای یا حتی زیتونی برای کاهش کنتراست رنگ و افزایش صمیمیت آشپزخانه مفید است:


4.زرد یا طلایی:

در میان رنگ های زمینی، این رنگ های ملایم طلایی و زرد در آشپزخانه فنگ شویی به زیبایی کار می کردند. احساس آرامش و صمیمیت راحت را به همراه امنیت و شادی ایجاد می کنند. رنگ های جمع آوری و پیوند هستند, که در نهایت منجر به یک آشپزخانه رویایی می شوند:

توجه به نورپردازیبعد از اتاق خواب و حمام، آشپزخانه معمولاً اتاق کناری خانه است که یک نفر صبح به آنجا خواهد رفت و این ایده خوبی است که فضا را تا حد امکان شاد و آفتابی نگه دارد. در حقیقت، قرار گرفتن در معرض نور خورشیدبه طور مستقیم بر روحیه ما تاثیر می گذارد، چون تولید ملاتونین تحریک می شود و حالت روحی بهتر خواهد شد:

بعضی از آشپزخانه ها در نور طبیعی فراوانی هستند که خوب است. بقیه آشپزخانه ها این گزینه را ندارند. در این موارد، ممکن است، نصب یک دریچه سقفی و یا حتی یک لوله خورشیدی از طریق سقف مفید باشد.

عنصر چوب را فراموش نکنید،  بنابراین بسیاری از آشپزخانه های مدرن به راحتی آتش (اجاق), آب (ظرف شویی), فلز (لوازم) و زمین (رنگ) را دارند, اما اغلب برای اطمینان از اینکه عنصر چوبی در آشپزخانه نمایش داده می شود, موضع فعالی دارد:
از عناصر بزرگ در بالای سر دوری کنیدیکی دیگر از روش های متداول آشپزخانه آویزان کردن ظروف و قابلمه از سقف و دیوارها است. در حالی که ظروف مسیبه صورت بصری جذاب هستند و یک ساختمان گلخانه ای اصیل به آشپزخانه می دهند, اما برای فنگ شویی خوب نیستند زیرا اشیا سنگین بالای سر، باعث می شود ما احساس ناامنی کنیم. 

فنگ شویی آشپزخانه
5 از 61 رای