مطالب مفید در زمینه پودر بندکشی

پودر بند کشی

پودر بند کشی
پودر بندکشی و درزبندی، محصولی با پایه سیمانی تشکیل دهنده آن از مواد شیمیایی آلی و پودرهای معـدنی که باعث ایجاد اتصال محکم و یکنواخت بین کاشی ها می شود و همچنین مصرف این پودر باعث افزایش چسبندگی و نفوذ ناپذیری در برابر رطوبت می‌شود. استفاده از ترکیبات آماده برای بندکشی با توجه به شرایط و ویژگی‌های محل اجرای کار و نوع قطعات و مصالح مورد کاربرد می‌تواند در بهبود کیفیت، افزایش دوام و استحکام، تأمین زیبایی و سرعت اجرا نقش کارساز و مؤثرتری داشته باشد

مزایای پودر بند کشی :

۱-بدون تشکیل گرد و غبار و ایجاد ترک

۲-عایق رطوبتی 

۳-شکل پذیر 

۴-پخت سریع

۵-مناسب برای بخش های داخلی و خارجی

۶-ضد شوره 

۷-بعد از اجرای آن تا ۲ساعت روی بستر رفت و آمد نشود

۸-ضد قارچ و کپک

۹-چسبندگی فوق العاده به جداره کاشی و سرامیک 

۱۰-نفوذ ناپذیری در مقابل آب، رطوبت و سیکل‌های یخبندان

۱۱-اجرای آسان بدون انقباض و چسبندگی بالا


میزان و نحوه مصرف پودر بندکشی
برای کاشی‌های ۱۵×۱۵ با بندهای ۳ میلیمتر حدوداً ۲۵۰ گرم پودر برای یک متر مربع سطح کافی است.
ماده بندکشی به رنگ‌های طوسی برای کف و سطوحی که بیشتر در مجاورت رطوبت قرار دارند و پودر به رنگ‌های مختلف برای دیوارها به کار می‌رود. قبل از مصرف کلیه بندهای مورد نظر باید به اندازه تراشیده و تمیز شود و سپس با برس مرطوب کاملاً گردگیری شود.
بندکشی باید حتماً با کاردک لاستیکی انجام و عمق بندها کاملاً پر شود قبل از خشک شدن ماده بندکشی، باید اسفنج مرطوبی را روی سطح کار کشیده تا پستی و بلندی پیرامون بندها محو گردد و پس از خشک شدن کامل نیز با پارچه تمیز سطح کار باید صیقل داده شود.
بندکشی را نباید در هوای زیر ۵ درجه سانتیگراد یا در گرمای زیاد و یا در مجاورت آب انجام داد. برای ایجاد هماهنگی بین رنگ ماده مخصوص بندکشی با رنگ اصلی قطعات مورد بندکشی، توصیه می‌شود که خمیر آماده شده را با رنگ اصلی کاملاً مخلوط کرده برای اطمینان بیشتر توصیه می‌شود مقداری از ماده بندکشی را که با رنگ اصلی مخلوط شده در لایه نازک به عنوان نمونه کار اجرا نموده تا پس از خشک شدن رنگ واقعی آن مشخص شود.
پودر بندکشی را معمولاً ۲۴ ساعت پس از نصب کاشی یا سرامیک بایستی روی سطح کار مصرف نمود و در طول ۲ روز چندین بار روی بندها آب به آرامی پاشیده شود. جهت حصول استحکام فوق العاده بالا استفاده از چسب بتن آب بندی توصیه می‌شود.


کاربردهای پودر بندکشی

جهت بندکشی انواع کاشی، موزائیک، سرامیک و سنگ مورد استفاده قرار می‌گیرد همچنین درزبندی قطعات بلوک سیمانی و بتنی  استفاده می گردد و درزبندی کلیه درزها و بندها حداکثر  تا عمق ۱.۵ سانتی متر قابل اجرا می باشد. پودر بند کشی در فضا های زیر قابل اجرا می باشد :

۱-بندکشی دور وان و دستشویی

۲-بندکشی کاشی و سرامیک، سنگ و آجرهای نما

۳-مناسب مصرف در مکانهای دائما مرطوب مانند

۴-استخر، حمام و سونا


پودر بند کشی رنگی :

 بندکشی و درزگیری انواع کاشی و سرامیک در کف و دیوار داخل و خارج ساختمان و بندکشی سنگ نمای ساختمان و سنگ های دکوراتیو می باشد. مزایای آن عبارت است از مقاومت بالا در برابر نم و رطوبت و فشار و ترک و دارای قابلیت انبساط و انقباض، حاوی مواد ضد قارچ جهت کاربری در محیط های مرطوب، مناسب برای درزهایی به اندازه ۵ میلی متر می باشد.


  • 27 تیر 1397
  • نویسنده: نویسنده طراحان سازه

پودر بند کشی
4/8 از 8 رای