مطالب مفید در زمینه دامپا

دامپا چیست

دامپا چیست

دامپا، ابزاری خاص جهت پوشش سقف‌های کاذب و سازه شیروانی است.‌ از دامپا‌ جهت پوشش قسمت‌‌هایی از جلوی شیروانی و دیواره‌های کانکس‌ ها نیز استفاده می‌شود. دامپا با توجه به نوع کاربرد آن و همچنین سازه انتخاب شده برای شیروانی به دو صورت کلی جوشی ‌یا پرچی به سازه متصل می گردد. از این رو ضخامت‌های مختلفی می‌توان برای آن در نظر گرفت. معمولاً دامپا را در ضخامت‌های ۰/۴ تا ۱/۲۵ میلیمتر مورد استفاده قرار می‌دهند. همچنین دامپا را می‌توان از ورق روغنی، گالوانیزه، گالوانیزه رنگی و ورق آلومینیوم تولید نمود.

‌ :ویژگی‌های سقف کاذب دامپا

۱‌-سبک و ایمن در برابر زلزله

۲-عایق رطوبت

۳-کاهش هزینه های سازه و فونداسیون، با توجه به کاهش بار مرده ساختمان

۴-انعطاف معماری بالا

۵-نصب سریع و آسان

۶-قابلیت رنگ آمیزی دلخواه

۷-شستشوی آسان

۸-غیر قابل اشتعال  

۹-دسترسی و تعمیرات آسان تاسیسات

۱۰-دور ریز بسیار کم مصالح

۱۱-کیفیت و عمر مفید بسیار بالا

۱۲-اجرای سطوح وسیع با حداقل مصالح مصرفی و حمل و نقل آسان و ارزان

 

 انواع سقف کاذب دامپا

الف-سقف کاذب دامپای ساده:


سقف کاذب دامپای ساده در مدول های ۱۰ سانتیمترو ۲۰سانتیمتر بطول حداکثر ۶ متر تولید و مورد استفاده قرار میگیرد.

ب-سقف کاذب دامپای سوراخدار:


سقف کاذب دامپای سوراخدار ۱۰و۲۰ سانتیمتر از ورق پانچ شده آلومینیومی با سوراخ های یک میلیمتر و دو میلیمتر تولید می گردد. این سوراخ ها از پشت بوسیله کاغذ سیاه رنگ و یا لایه نمدین پوشانده می شود که علاوه بر زیبایی بیشتر سبب آکوستیک بودن این سقف نیز میگردد.

 

کاربرد دامپا :

۱-دامپا در مکان‌های عمومی :

مکان‌های عمومی شامل مدارس، دانشگاه‌ها‌، سالن‌های ورزشی، استخر و غیره است. و به علت اینگه این مکان‌ها از لحاظ رطوبت، بازتاب نور، کاهش صدا و دوام خیلی حایز اهمیت است. بهترین سقف برای این محل‌ها از نظر مهندسی و تکنولوژی سقف‌های فلزی است.


۲-دامپا در صنعت و ساختمان :

صنعت ساختمان شامل دفاتر، بانک‌ها، ‌هتل‌ها، ساختمان‌های عمومی، فروشگاه‌ها، سالن‌های مواد غذایی و بهداشتی و سالن‌های ریسندگی است. که این مکان‌ها به علت زیبایی و داشتن نمای شیک می‌توان از انواع سقف‌های کاذب با طرح‌های مختلف استفاده نمود که بتواند محیطی آرام را در اختیار کارفرما قرار دهد

چند نمونه از ویژگی‌های سقف کاذب فلزی در صنعت ساختمان

۱.وزن سبک آن (مقاوم در برابر زلزله)

۲.بازتاب نور تا ۸٪

۳.مقاوم در برابر رطوبت

۴.مقاوم در برابر گرما، سرما و عوامل طبیعی

۵.کاهش صدا


۳-دامپا در مکان‌های بهداشتی :

مکان‌های بهداشتی شامل بیمارستان‌ها‌، کلینیک‌، آشپزخانه‌، سرویس بهداشتی‌‌، آزمایشگاه‌ها و…. ‌است. در این مکان‌ها که هوای آن به مقدار زیادی روی سلامتی افراد تأثیر می‌گذاردسقف‌های کاذب فلزی از آلومینیوم یا ورق آهن ساخته شده و نهایتأ سطح آنها را با رنگ پودری الکترواستاتیک می‌پوشاند‌. سقف‌های فلزی قابل شستشو است که نه تنها برای شستشو خشک و تر مناسب است بلکه از خطر میکروارگانیسم نیز جلوگیری می‌کند و همچنین کاهش صدا برای این مکان‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و که با استفاده از درصد سوراخ بندی و لایه بندی پشت سقف می توان برای هر نوع فرکانس کاهش صدا داشته باشیم.


  • 14 مرداد 1397
  • نویسنده: نویسنده طراحان سازه

دامپا چیست
5 از 10 رای