مطالب مفید در زمینه موم پرایمر

موم پرایمر چیست

موم پرایمر چیست

بهترین راه مبارزه با خوردگی فلزات اعمال یک یا چند لایه پوشش محافظ است. با استفاده از موم پرایمرها بصورت آستری و رویه می‌توان ارتباط فلزات را برای همیشه با محیط بیرون قطع کرد و در نتیجه موجب محافظت تاسیسات به روش مومیایی کردن فلز شد، عملکردی که از عهده ضد زنگ‌ ها خارج می‌باشد زیرا که ضدزنگ‌ها به دلیل کارایی ضعیف‌شان بطور موقت برروی فلزات قرار می‌گیرند و به تدریج در مجاورت عوامل خورنده محیطی از بین می‌روند.

در فرمول ساخت موم پرایمرها از نفوذ کننده‌های قوی استفاده شده است. این مواد باعث می‌شوند که موم پرایمر ازسطوح زنگ زده و برجستگی‌های میکروسکوپی عبور کرده و خود را به سطح واقعی فلز برساند و عملیات مومیایی را انجام دهد.

شروع عملیات حفاظت با اندود کردن توسط روغن های مختلف تا بهره‌گیری از ضدزنگ‌های مختلف با پایه اکسید آهن و اکسید سرب، استفاده از روی، انواع اپوکسی ها و پلی اورتان‌ها و مواد مشابه دیگر بوده است. انسان همواره تلاش کرده که در این مورد مشکلات را از نظر هزینه، دوام و... به حداقل برساند. برخی از این مشکلات که جنبه عمومی دارند اشاره می‌شود:

۱. پوشش‌دهنده‌ها همگی برای اجرا نیاز به زیرسازی کامل دارند که این امر بسیار هزینه‌بر و زمان‌بر هست.

۲. امکان جوش‌کاری بعد از اجرا در این روش‌ها وجود ندارد.

۳. دارای قابلیت کشش و خمش در حد پائینی هستند.

۴. هزینه زیادی را باید پرداخت نمود.

۵. دوجزئی بودن برخی از این پوشش‌دهنده‌ها مشکل دیگری است که نیاز به متخصص دارد.

۶. ضربه، فشار و خمش باعث آسیب دیدن آن‌ها می‌شود.

مزایا موم پرایمر :

۱-موم پرایمر احتیاجی به عملیات زیرسازی ندارد.

۲-اجرای آسان موم پرایمر 

۳-قابلیت نگهداری طولانی مدت و طول عمر بالا فلزات

۴-قابلیت رسانائی و جوشکاری آسان

۵-با استفاده از موم پرایمر جوشکاری فلزات و سلامت جوش با استفاده از این روش قابل قبول می باشد

۶-خواص مکانیکی و کششی با استفاده از موم پرایمر افزایش می یابد

۷-به دلیل روان کننده‌های خاصی که در ساخت موم پرایمرها استفاده می‌شود، این ماده تا سطح واقعی فلز نفوذ می‌کند و این خاصیت در کنار چسبندگی زیاد بخش مهمی از مومیایی و توقف خوردگی را ایفا می‌کند.

نحوه اجرای کوک پرایمر :

موم پرایمر به سهولت  توسط وسایلی مثل قلم مو، غلتک، پیستوله و ایرلس روی سطوح  فلزی و بتنی اجرا   می شود و با مومیایی کردن سطح فلزات و بتن برای همیشه از خوردگی و پوسیدگی آنها جلوگیری می کند. برای اجرا روی بتن زیر کار نباید خیس باشد در دو لایه قبل از اینکه لایه ی اول خشک شود اجرا گردد. از اضافه نمودن هر گونه حلال به پرایمر پرهیزشود، برای رقیق کردن در محیط گرم قرار داده  و در صورت لزوم فقط از تینر روغنی استفاده شود موم پرایمر روی سطوح زنگ زده هم اجرا می شود به نحوی  که نیازی به زیر سازی یا سندبلاست فلزات نمی باشد و این محصول با قدرت نفوذ کنند گی و چسبندگی بالای خود تمام خوردگی ها و پلیسه ها را در خود مدفون کرده و به سطح واقعی فلز می رسد و عملیات  حفاظت را از سطح فلز انجام می دهد. از خواص دیگر این پرایمر قابلیت جوشکاری می باشد که به دلیل رسانایی به محض تماس الکترود عمل جوش انجاممی شود و ذره ای پرایمر وارد محل جوش نشده در نتیجه سلامت جوش تضمین می شود.
 

  • 16 مرداد 1397
  • نویسنده: نویسنده طراحان سازه

موم پرایمر چیست
4/9 از 13 رای