باکس بتنی

مطالب مفید در زمینه باکس بتنی

کاربرد باکس بتنی در صنعت

کاربرد باکس بتنی در صنعت

از باکس بتنی پیش ساخته می توان به عنوان یک سازه در امور مربوط به انتقال آب و هم به عنوان پل استفاده نمود. از این محصول اغلب در زمانی استفاده می شود که لوله های بتنی مدور نتواند ظرفیت هدایت جریان مطلوبی را تحمل نماید. با توجه به نصب آسان و انتقال زیادآب از لحاظ زمان و هزینه در بسیاری از مواقع  , توجیه پذیر است.


مهمترین ویژگی های این باکس بتنی عبارتند از:

۱-امکان ساخت در تمامی ابعاد مورد نیاز

۲-کیفیت بالای ساخت به دلیل ساخت در کارگاه های مجهز

۳-سرعت در ساخت و نصب آنها

۴-طول عمر بالا به دلیل استحکام بالای بدنه و کف

۵-سرعت اجرای بالا

۶-صرفه جویی در نیروی کار

۷-دوست دار محیط زیست

۸-صرفه جویی در هزینه

۹-بازگشت سرمایه بالاتر

 

باکس بتنی پیش ساخته

باکس بتنی در دونوع ترافیکی و غیر ترافیکی تولید می شودنوع ترافیکی آن برای قرار گیری در زیر جاده ها و عبور ماشین آلات سنگین و نوع غیر ترافیکی آن بسته به سفارش کارفرما تولید می شود. این باکس بتنی  در ابعاد مختلف درخواستی تولید می شوندباکس بنا به کاربرد به انواع : آب رو، تاسیساتی، آدم رو، ماشین رو و تریلی رو تقسیم بندی می شودسرعت بالای تولید و اجرا، کنترل کیفیت قطعه همزمان تولید و عمل آوری مناسب از جمله مزایای باکس بتنی پیش ساخته است.

 

نحوه نصب و اجرای باکس بتنی :

جهت نصب باکس بتنی بستر نصب باید آماده باشد. در همین خصوص عملیات خاکبرداری تا رسیدن به تراز از پیش تعیین شده که نسبت به خاکریز موجود امکان دارد کم یا زیاد باشد، احداث محلی قابل انعطاف شامل ماسه کمپکت شده و همینطور در صورت نیاز از بین بردن سنگ های پل قدیم که عملیاتی سنگین و پر مخاطره است انجام می گیرد. بعد از آماده شدن محوطه  ابتدا عملیات نصب با جرثقیل شروع میشود و باکس بتنی دیوارهای حمل شده در مکان خود جای گرفته و سپس نصب می شوند. وقتی نصب میکنیم باید دقت شود که کوچکترین درز و فاصله ای بین قطعات نباشد. در صورت وجود فاصله، این فاصله ها هنگام عملیات تکمیلی پر می شوند

بعد از نصب قطعات عملیات انتهایی به منظور تکمیل پل شروع می شود که شامل جوشکاری پلیت های باکس بتنی دیوارها که موقع آرماتورگذاری  به دلیل متصل شدن قطعه های جای گذاری شده بود، درزگیری، ایزوگام، درست کردن و جایگذاری یک لایه ملات روی ایزوگام ، سنگ چین اول و آخر  و … می باشد. سطح رویی کالورت، دال، به دلیل ممانعت  از نفوذ کردن آب باید بوسیله یک لایه ایزوگام پوشیده شود. در ضمن به خاطر ممانعت از آسیب پذیری ایزوگام به هنگام خاکریزی یک لایه بتن شاپ اجرا می شود. همینطور به دلیل جلوگیری از ریختن خاک حوالی باکس بتنی هاو در پشت دیوارها از کف بستر تا ارتفاع باکس توسط لاشه سنگ بلوکاژ می شود. همچنین پشت دیوارها طبق  جزییات اجرایی سنگ چین می شود.

 

کاربردهای متعدد باکس بتنی پیش ساخته :

۱-هدایت آب های سطحی

۲-سازه های مورد استفاده در فاضلاب

۳-احداث تونل ها۴-سازه های مورد استفاده در زهکشی ها۵-احداث زیرگذرها و رو گذرها

 

  • 23 بهمن 1397
  • نویسنده: نویسنده طراحان سازه

کاربرد باکس بتنی در صنعت
4/9 از 15 رای