سیمان

فروش سیمان تیپ2

فروش سیمان صادراتی

فروش سیمان فله - پاکتی

فروش سیمان فراز فیروزکوه

فروش سیمان تیپ2 (فله-پاکتی)

فروش انواع سیمان

فروش سیمان پاکتی و فله

سیمان موجود در سراسر کشور

فروش انواع سیمان

سیمان تهران

سیمان فیروزکوه

سیمان تهران

صفحه 1 از 1

برخی از شرکت ها، متخصصان و مجریان فعال

عدالت سودا گستر ایرانیان

عدالت سودا گستر ایرانیان

مجموعه بازرگانی ESGTrade، با داشتن کارشناسان مجرب و ماهر قادر به تأمین سیمان مورد نیاز مصرف کنندگان داخلی و خارجی بوده و بهترین و مناسب ترین راهکار حمل و نقل را با درنظر گرفتن شرایط جغرافیایی، محل تحو...

مطالب مفید در زمینه سیمان

سیمان و انواع آن

سیمان و انواع آن

سیمان به نوعی ماده ی چسبنده طلقی می شود که قابلیت چسباندن و یکپارچه کردن قطعات معدنی را دارا می باشد. در واقع سیمان گردی است نرم، جاذب آب، چسباننده خرده سنگ، که اساساً مرکب از ترکیبات پخته و گداخته شده اکسیدهای کلسیم، سیلیسیم، آلومینیم و آهن می باشد. ملات این گرد قادر است به مرور در مجاورت هوا یا در زیر آب سخت شود و در زیر آب، در ضمن داشتن ثبات حجم، مقاومت خود را حفظ نموده و در فاصله ۲۸ روز در زیر آب ماندن دارای حداقل مقاومت ۲۵۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع گردد.

سیمان ها مصالحی هستند که قابلیت استحکام بالا و چسباندن سنگدانه ریز و درشت را به یکدیگر و به وجود آوردن جسم یکپارچه را دارند. این تعریف دارای چنان جامعیتی است که می تواند شامل انواع چسب ها از جمله چسب های مایع در چسباندن قطعات سنگ با سنگ یا سنگ با فلزات به یکدیگر به کار می روند، نیز شود.

منظور از سیمان در شاخه مهندسی و مطالب مورد مطالعه، آن دسته از سیمان هایی است که دارای ریشه آهکی می باشند. میل ترکیبی این متریال با آب زیاد بوده و در مجاورت هوا و در زیر آب به مرور سخت می گردد و مقاومت آن زیاد می شود. با توجه به این خاصیت، سیمان می تواند دارای ترکیبات متفاوتی باشد و جزو ملات های آبی بشمار می رود.

در تهیه بتن مرغوب باید از مرغوب بودن مصالح اطمینان حاصل شود.عبارت دیگر انطباق خصوصیات مصالح با ویژگی هایی که جهت بتن خوب ضروری است اطمینان حاصل شود.اکسیدهای قلیایی که میل ترکیبی زیادی با آب داشته و در مجاورت هوا و حتی در زیر آب نیز به مرور زمان سفت شده و دارای مقاوت خاصی می شود .


مزایای استفاده از آن در صنعت ساختمان :

۱در دسترس بودن

۲طول عمر بالا

3.سهولت در اجرای پروژه

4.کارایی بالا

  

انواع سیمان :


۱-سیمان پرتلند نوع یک یا معمولی : 

این نوع متریال در جهان و همچنین ایران پر مصرف ترین نوع سیمان می باشد. این سیمان دارای مرغوبیت بالایی است و میتوان از آن در مناطقی با اقلیم  معتدل و خشک استفاده نمود. این نوع متریال در ساختمان های معمولیبه منظورکفسازی واسکلتهای بتن آرمه  ملاتها و اندودها وفونداسیون ساختمان که امکان حمله سولفاتها به ان وجود ندارد مورد استفاده قرار میگیرد.


۲-سیمان پرتلند نوع ۲ یا اصلاح شده :

این نوع متریال در برابر زمین های سولفاته و همچنین خاکهای شوره دار مقاومت بیشتری دارد. در هنگام فعل و انفعالات شیمیایی نسبت به  نوع یک حرارت کمتری متصاعد میکنداین نوع سیمان تا حدی کند گیر است جلوگیری از افزایش دمای بتن به هنگام بتن ریزی در هوای گرم از مزایای این نوع سیمان میباشد و از این نوع سیمان در فونداسیون سازی و دیواره پلها و دیوارهای حائل به طور کلی مکانهایی که بتن با خورشید تماس دارد مورد استفاده قرار میگیرد.


۳-سیمان پرتلند نوع ۳ یا زود سخت شونده :

این نوع متریال در مدت کوتاهی (یک هفته یا کمتر) مقاومت زیادی بدست می آورد. سیمان با مقاومت زودرس مشهور می باشد این متریال دارای مقاومت اولیه بالایی می باشد و معمولا در مواردی استفاده میشود که قالبها باید زود باز شود مقاومت ۳ روزه این بتن تقریبا برابر مقاومت ۷ روزه  نوع ۱ است از این نوع متریال در تعمیرات فوری و یا بتن ریزی در هوای سرد استفاده میشودولی بدلیل تولید حرارت زیاد در بتن ریزیهای حجیم ویا قطعات بزرگ بتنی نباید مورد استفاده قرار گیرد


۴-سیمان پرتلند نوع ۴یا کم حرارت یا کند گیر :

این متریال به  کند گیر مشهور می باشد زیرا حرارت تولید شده است. حتی از از سیمان نوع ۲ کمتر بوده از این نوع سیمان در بتن ریزیهای حجیم مخصوصا در فصول گرم( دمای ۴۰ الی ۵۰ درجه سانتیگراد) استفاده می شود. در بتن ریزی دیوارهای طول و همچنین بتن ریزی چند لایه استفاده میشود.


۵-سیمان پرتلند نوع ۵(ضد سولفات):

خود گیری و مقاومت این نوع  آرام تر و دیرتر از از  نوع ۱ می باشد و همچنین نیز گرما زایی کمتری دارد از این نوع سیمان زمانی استفاده می شود که بتن در تماس شدید با حمله سولفاتها باشداستفاده از آن نوع  در سواحل خلیج فارس که علاوه بر سولفاتها به املاح کلر هم الوده هستند نا مناسب است و به جای ان باید از  نوع ۲ استفاده نمود مقاومت ۲۸ روزه با  نوع۱ برابر مقاومت ۴۲ روزه سیمان نوع ۵ است


از انواع متریال های نام برده شده در بالا  تیپ ۵ در مناطقی مانند آبادان و شهرهای هم جوار بدلیل مقاومت خوب این متریال در برابر سولفاتها استفاده میشود البته در این مکانها میتوان از سیمان نوع ۲ هم که در مقابل سولفاتها وهم کلر ها مقاومت دارد استفاده نمود ولی بدلیل کم بود. در بازار سیمان نوع ۵ بهترین گزینه برای استفاده در این مناطق پرتلند ۳و۴و ۵ میباشد.


۶.روباره ای :

   که از آسیاب کردن مخلوط کلینر و روباره کوره آهنگدازی به دست می آید. نرمی این متریال ‌از سیمان‌ پرتلند معمولی بیشتر ولی سعت حصول مقاومت آن کمتر است. حرارت آبگیری آن ‌نیز کمتر از سیمان ‌پرتلند معمولی است. و در مجاورت محیط های حاوی کلر حفاظت خوبی برای میلگردهای آرماتور تامین میکند

۷.دریاگیر:

این نوع متریال براساس سفارش ساخته میشود و علاوه بر مشکل بودن تنظیم ترکیبات تشکیل دهنده آن در صورت ماندن در انبار و دیر استفاده شدن از آن با سرعتی بیش از سایر سیمان ها فاسد میشود.


۸پرآلومین  :

سیمان برقی، که میزان اکسید آلومینیوم آن نسبتا زیاد است. این متریال ‌را با سنگ آهک و بوکسیت می سازند و به خاطر خواص شیمیایی ترکیبات تشکیل دهنده آن مقاومت ملات یک روزه آن مشابه مقاومت ملات ۲۸ روزه ی سیمان‌ پرتلند معمولی است.  مقاومت شیمیایی آن به خصوص در آب دریا و در مجاورت سولفات ها بسیار عالی است. این سیمان‌به هوای مرطوب و گرم حساس است و در مناطق استوایی قابل کاربرد نیست.


۹. پوزولان:

که از آسیاب کردن کلینر و سنگ های آتشفشانی درست میشود و برای رویه های بتنی و سایر نقاطی که برای ذوب یخ روی آنها از نمک و سایر مواد یخ زا استفاده میشود مناسب است. ملات این سیمان حالت کلوئیدی داشته و جمع شدگی آن بسیار کم است.


10.سیمان رنگی :


سیمان رنگی نوعی سیمان سفید می باشد که با استفاده از رنگدانه های طبیعی به آن به سیمان رنگی تبدیل میشود و برای پوشش نمای ساختمان و ایجاد سطوح رنگی در خیابان و طرح های تزیینی به کار میرود. این نوع سیمان باید به اندازه متریال های دیگر نرم می باشد و رنگی که به آن اضافه میشود نباید تاثیر شیمیایی بگذارد و مقاومت را کاهش دهد.

  • 4 فروردین 1399
  • نویسنده: نویسنده طراحان سازه

سیمان و انواع آن
5 از 9 رای

سیمان رنگی، کاربرد و مزایای استفاده از آن

سیمان رنگی، کاربرد و مزایای استفاده از آن

سیمان رنگی ازلحاظ پایداری رفتار یکسانی با سایر سیمان‌ها دارند و مواد رنگی افزوده‌شده به آن باید ویژگی‌های خاصی داشته باشند.

سیمان سفید و کاربرد آن در صنعت ساختمان

سیمان سفید و کاربرد آن در صنعت ساختمان

سیمان سفید انواع مختلفی دارد که اکثرا به یک شکل تولید می گردد. روند ساخت سیمان سفید همانند سایر سیمان های معمولی یا پرتلند است.