مطالب مفید در زمینه ماستیک

ماستیک چیست

ماستیک چیست

ماستیک یکی از مواد و محصولات آب بندی می باشد. ماستیک ها انواع مختلفی دارند.از جمله انواع ماستیک ها موضوع آب بندی می توان به ماستیک های قیر گرم اجرا، ماستیک قیری سرد اجرا، ماستیک پلی یورتان و اپوکسی، ماستیک سیلکون، ماستیک اکرولیکی، ماستیک پلی سولفید و... می باشد. ماستیک ها  بسته به نوع خود دارای کاربردها مختلفی می باشند. برخی از ماستیک ها ویژه آب بندی کانال های آب و فاضلاب می باشند. برخی دیگر از ماستیک ها ویژه آب بندی مخازن آب و فاضلاب می باشند یا کف سازی ها و برخی دیگر ویژه آب بندی کانالهای آبیاری می باشند. برخی دیگری از ماستیک دارای خواصی مانند مقاومت در برابر مواد نفتی و بعضی دیگر برای  ترمیم ترکهای آسفالت کاربرد دارند. نوعی دیگری از ماستیک جهت آب بندی دور پنجره ها و یا مصارف سبک به کار برده می شود.

ماستیک ها بسته به نوع و کیفیت در عملکرد های متفاوتی در آب بندی دارند.

ماستیک ها بسته به نوع اجرا به دو نوع ماستیک های سرد اجرا و ماستیک های گرم اجرا تقسیم می شود. این امر مربوط به درجه حرارت اجرای مواد در زمان اعمال می باشد.

در زمان اجرای ماستیک ها باید شرایط ایمنی به درستی مد نظر قرار گیرد.

باید توجه داشت که در زمان اجرای ماستیک های گرم اجرا دمای کار بیش از حد بالا نباشد تا باعث سوخته شدن ماستیک نگردد. همچنین سطح زیر کار اجرای ماستیک ها باید کاملا تمیز و پاکیزه باشد. همچینین باید اجازه داد تا بسته به نوع ماستیک قبل بهره برداری کیورینگ ماستیک مورد نظر به اتمام رسیده باشد.


خصوصیات و مزایا :

۱-سریع خشک

۲- مقاومت بالا در برابر اشعه UV

۳-دوام عالی

۴- چسبندگی عالی به بتن، شیشه، سرامیک، سطوح رنگ آمیزی شده و...

۵- مقاومت بالا در برابر تنشهای برشی

۶- حفظ انعطاف در دمای کم و یا زیاد

۷- تحمل زیاد در مقابل تنشهای حرارتی و مکانیکی

۸- مقاوم در مقابل آب و مواد شیمیایی

۹- چسبندگی زیاد به اغلب مواد

 

انواع ماستیک :

ماستیکها درپایههای مختلف شیمیایی پلی یورتان، پلی سولفاید، قیری، و سیلیکونی عرضه میگردند.

قوی ترین و پر کابرد ترین نوع ماستیکها پلی یورتان میباشد. ماستیکهای پلی یورتان به صورت تک جزئی بر پایه رزین پلی یورتان طراحی شده اند و به عنوان نسل جدید الاستومرهای ترموست پرکننده درزهای انبساطی میباشند. این نوع ماستیک با مقاومت بالا در برابر نور خورشید و با دوام عالی، سریع خشک میشوند و با توجه به ضدجلبک و خزه بودن برای پر نمودن هر نوع درز انبساطی بسیار مناسب هستند.

این ماستیک نوعی درزگیر بر پایه پلی یورتان، تک جزئی، ، کاملا تیکسوتروپ است که تحت تاثیر واکنش با رطوبت خشک شده و به محصول الاستیک و نرمی تبدیل می شود. زمان سخت شدن ( گیرش ) به رطوبت، دما و عمق درز وابسته است. بسته به نوع سطح استفاده از پرایمر مناسب توصیه می شود.

نوع دیگری از ماستیکها (پر کنندههای درز)، ماستیکهای پایه قیری بوده که در دو نوع گرم اجرا و سرد اجرا عرضه میگردند .تفاوت ماستیکهای قیری گرم اجرا و سرد اجرا در نحوه عملکرد و اجرای این مواد میباشد، درجه حرارت و عمودی یا افقی بودن درز مورد نظر از موا ردی هستند که در هنگام انتخاب این نوع ماستیکها باید به آنها توجه شود.

نکته حائز اهمیت در ماستیکهای قیری گرم اجرا دمای حرارت میباشد که در صورت بیش از حد بالا بردن دما، ماستیک دچار پدیده سوخته شدن میشود. به همین منظور در اجرا آنها میبایست از ابزار آلات ویژه استفاده نمود.

در هنگام اجرا سطح زیر کار اجرای ماستیکها باید عاری از هرگونه آلودگی باشد. و در هنگام بهره برداری از این محصول باید کیورینگ این ماده کاملا به اتمام رسیده باشد.


کاربرد چسب ماستیک :

۱- درزهای انبساط ساختمانی

۲- پر کردن و آببندی درزهای پلها

۳- منابع آب، استخرها و کانالهای آبرسانی

۴- آببندی و نفوذ ناپذیر نمودن شکافها و ترکها

۵-پر نمودن  درزهای انبساط

۶-سیل نمودن ترکهای تصادفی و ترمیم درزهای کنترل

۷-ترمیم بتن تخریب شده

۸-پر نمودن درز اطراف شیشه و در و... در وسایل نقلیه 

  • 17 مرداد 1397
  • نویسنده: نویسنده طراحان سازه

ماستیک چیست
3/7 از 3 رای