شیرآلات

ست شیرآلات راسان

ست شیرآلات راسان

ست شیرآلات راسان

شیرآلات قهرمان

سرویس بهداشتی

صفحه 1 از 1

مطالب مفید در زمینه شیرآلات

شیرآلات مناسب در صنعت ساختمان

شیرآلات مناسب در صنعت ساختمان

شیرآلات از جمله لوازم و تجهیزات ضروری در ساختمان هستند که نه تنها از نظر کاربرد اهمیت ویژه ای دارند و  آنها در دکوراسیون داخلی نیز نقش فوق العاده ای در زیبایی فضا ایفا می کند. زیبایی و نقش شیر آب در مکان هایی نظیر حمام، سرویس بهداشتی و آشپزخانه، کارخانجات مختلف را به چالش کشانده تا روز به روز شیرآلات جدیدتری به بازار عرضه نمایند. برای داشتن خانه ای زیبا و مدرن باید شیرآلات آن را دقیق تر انتخاب نمائید که این امر نه تنها بر مبنای زیبایی صورت می گیرد بلکه باید اطلاعاتی نیز در زمینه کیفیت محصولات و کارایی آنها بدست آورید.

با پیشرفت علم و تکنولوژی و خلق ایده های جدید، شیرآلات از جنس های متفاوت و با طرح های جذاب تولید می شوند. برخی از شیر آب ها ظاهری مانند شیرهای قدیمی دارند که سالیان سال مورد استفاده قرار می گرفتند. برخی دیگر ظاهری متفاوت و خاص دارند که تنها در خانه های مدرن قابل استفاده هستند. طراحی بعضی از آنها با زاویه ۹۰ درجه صورت گرفته و بعضی دیگر با یک انحنای نرم ساخته شده اند. مدل های گوناگون شیر آب قابلیت های منحصر بفرد خود را دارا هستند. فرقی نمیکند چه مدل شیرآلاتی برای ساختمان مورد نظر انتخاب می کنید،

جنس بدنه شیرآلات :

شیرآلاتی که در صنعت ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند از جنس سرب خشک یا آلیاژهای برنجی می باشند که با روکش های مختلف ظاهری متفاوت پیدا کرده اند. سرب از نظر بهداشتی مورد تایید نیست و با گذشت زمان دچار خوردگی می شود. اگر شیرآلات سربی به خوبی آبکاری نشوند پس از مدتی به دلیل قرار گرفتن در معرض آب آلودگی های خطرناک ایجاد می کنند که برای سلامتی انسان مضر است. موادی که در تولید شیرآلاتمورد استفاده قرار می گیرند باید در برابر آب تا دمای ۹۰ درجه سانتی گراد مقاومت داشته باشند و همچنین دچار خوردگی نشوند. علاوه بر آن نباید تغییری در طعم و رنگ آب ایجاد شود و یا رشد باکتری سلامت انسان را به خطر بیندازد.  

پوشش خارجی یا همان روکش شیرآلات نیز از جنس مس، برنج، استیل و یا برنز است که از بین آنها استیل پر کاربردترین روکش است و سایر متریال ها به صورت سفارشی مورد استفاده قرار می گیرند. استیل ضد زنگ در مقایسه با سایر روکش ها مقاومت بالایی در برابر پوسیدگی دارد و لکه های آب را کمتر در معرض دید قرار می دهد. روکش های برنز، مس و برنج برای ایجاد تنوع در شیرآلات مورد استفاده قرار می گیرند و با داشتن رنگ های قرمز و زرد جذابیت خاصی به آنها می افزایند.

آبکاری تاثیر بسیاری در مقاومت و طول عمر شیرآلات ایفا می کند. در حال حاضر بهترین نوع آبکاری  پی وی دی شیرآلات است که در آن قسمت خارجی شیرآلات توسط اتم های باردار فلز مورد نظر بمباران شده و به طور شیمیایی پوشیده می شود. این فرآیند رسوب سازی با بخار نام دارد که علاوه بر بالا بردن کیفیت شیرآلات در برابر خوردگی، زنگ زدگی و … طول عمر آن را نیز افزایش می دهد .

 

انتخاب مناسب شیرآلات در بخش های مختلف منزل :


یکی از مهمترین و موثرترین انتخاب هایی که در تکمیل دکوراسیون داخلی منزل صورت می گیرد، انتخاب شیرآلات بهداشتی است. انتخاب و خرید شیرآلات یک ساختمان باید بر اساس آگاهی و یکسری معیارهای ویژه صورت گیرد. از شیرآلات به منظور هدایت آب به سمت خروجی ها برای مصارفی نظیر شستشو و آشپزی استفاده می شود. در حال حاضر این لوازم با مدل های مختلف در بازار ارائه می شوند. مهمترین ملاک انتخاب شیرآلات کارایی آسان و فراهم نمودن آسایش برای مصرف کنندگان است، بنابراین در هنگام خرید آنها باید این نکته را مد نظر قرار داد. مدل های جدید شیرآلات در نگاه اول بسیار جذاب و کاربردی به نظر می آیند اما شما باید به کاربرد آنها در خانه دقت کنید و بر اساس آن نسبت به خرید اقدام نمائید.

1-شیرآلات در  آشپزخانه

شیرآلاتی که در آشپزخانه نصب می شوند با توجه به علم خود به دو صورت علم ثابت و علم متحرک (شاوری) ساخته می شوند. در انتخاب شیر با علم ثابت باید ارتفاع ظرفشویی را مد نظر قرار داد. ارتفاع آبریز شیر باید به حدی باشد که به آسانی بتوان ظروف بزرگ را شست. شیرهای ظرفشویی باید بلند و به شیلنگ و سردوش متحرک مجهز باشند. در انتخاب علم متحرک نیز باید به آسان بودن حرکت سردوش، رسوب زدایی آن و حرکت شلنگ متحرک توجه نمود.

2-شیرآلات  در حمام :

مهمترین نکته در انتخاب شیر حمام توجه به نوع سوپاپ تغییر جهت آب است که آن را از حالت دوش به حالت وان تبدیل می کند. این سوپاپ ها با فشار آب کار می کنند، به همین دلیل تولید کنندگان به منظور جلوگیری از ایجاد مشکل در عملکرد شیرها هنگام کاهش فشار آب، سوپاپ هایی تولید نموده اند که در حالت دوش قفل می شوند و به فشار آب وابسته نیستند.

3-شیرآلات در روشویی :

شیرآلات روشویی باید به گونه ای طراحی شوند که طول لوله یا قسمت خروجی آب آنقدر جلو باشد که به راحتی بتوان دست ها را شستشو داد، در واقع فضای کافی برای حرکت دست ها وجود داشته باشد. ارتفاع آن نیز باید به اندازه ای باشد که دست ها به کاسه روشویی برخورد نکنند و به راحتی بتوان شستشو را انجام داد. شیرآلاتی که در روشویی نصب می شوند باید از آب کاری و مغزی مناسب برخوردار باشند. اندازه آنها نیز استاندارد باشد تا مشکلی حین شستشو پیش نیاید.

 

شیرآلات با توجه به طراحی به انواع زیر دسته بندی می شوند:

۱-شیرآلات تک دستگیره

 شیرآلات طرحی ساده و عاری از هر نوع پیچیدگی دارند. در استفاده از این شیرآلات برای باز و بسته کردن آب از یک دستگیره استفاده می شود.  شیرآلات تک دستگیره برای مکان هایی که نیاز به آب گرم نمی باشد مناسب می باشند.

۲-شیرآلات دو دستگیره

شیرآلات دو دستگیره دارای دو دسته برای استفاده از آب گرم و آب سرد هستند. آنها رایج ترین نوع شیر آب محسوب می شوند که توسط آنها می توان آب گرم و سرد را استفاده نمود.

۳-شیرآلات هوشمند

شیرآلات هوشمند مجهز به سنسور بوده و فاقد دستگیره برای باز و بسته کردن آب می باشند. نحوه عملکرد آنها بدین صورت است که وقتی دست در مسیر دید سنسور قرار می گیرد به صورت خودکار آب باز می شود و هنگام دور کردن دست، جریان آب قطع می شود.

۴-شیرآلات دیجیتال

این دسته از شیرآلات مجهز به یک صفحه دیجیتال برای کنترل ورود و خروج آب و تنظیم دمای آن می باشد. این صفحه دیجیتال حجم آب و درجه حرارت آن را بر اساس سانتی گراد نشان می دهد.

 

شیرآلات بر اساس عملکرد و کاربرد هریک  به انواع زیر تقسیم می گردد:

۱-شیرآلات چشمی


امروزه در اکثر ساختمان ها به علت کمبود آب، گرایش به سمت استفاده از شیرآلات چشمی افزایش یافته است. این شیرآلات به شیرآلات سنسوردار، الکترونیکی، اتوماتیک و مادون قرمز معروف هستند و بر اساس جدیدترین تکنولوژی به بازار عرضه می شوند. فعالیت سنسورهایی که در این شیرها تعبیه شده اند بر اساس نور مادون قرمز است. به محض قرار گرفتن دست در زیر سنسور، آب شیر به طور خودکار باز  و با دور کردن دست، آب قطع می شود.

کاربرد : بیشتر در مکان هایی نظیر فرودگاه ها، بیمارستان ها، کلینیک ها، سازمان های دولتی، هتل ها و … نصب می گردند.


۲-شیرآلات پیسوار


شیرآلات پیسوار نقش یک رابط را بین شیر آب مخلوط و لوله کشی ایفا می کنند. آنها به منظور قطع جریان آب هنگام خراب شدن شیرهای مخلوط و تعمیر آنها نصب می شوند. جنس این شیرآلات اغلب از برنج است که با نیکل یا کروم آب کاری شده و یا ممکن است با پلاستیک های فشرده ساخته شوند. در حال حاضر تولیدکنندگان شیرآلات یک فیلتر درون شیرهای پیسوار قرار می دهند. این فیلتر از جنس استیل ضد زنگ است و مانع از ورود ناخالصی ها به داخل شیر می شود.

کاربرد : شیرآلات پیسوار به منظور پر کردن سیفون ها مورد استفاده قرار می گیرند.

۳-شیرآلات پدالی :


شیرهای بهداشتی پدالی غیر لمسی هستند و نیازی به باتری و انرژی برق برای استفاده ندارند. هنگام استفاده از شیرآلات پدالی دست با شیر برخورد نمی کند و در نتیجه احتمال انتقال بیماری های پوستی و واگیردار کاهش می یابد. علاوه بر آن این شیرآلات آب را به سرعت قطع می کند و در نتیجه منجر به صرفه جویی در مصرف آب می گردد. امروزه شیرآلاتی که به صورت پدالی ساخته می شوند قابلیت تنظیم دمای آب و مقدار مصرف را دارند و از پدال جمع شونده به منظور تمیزکاری آسان برخوردار هستند

کاربرد : انتخاب مناسبی برای اماکن عمومی مانند مدارس، مساجد، ادارات، هتل ها، رستوران ها و … به شمار می آیند.

۴-شیرآلات اهرمی


شیرآلات اهرمی از جمله رایج ترین و پرکاربردترین شیرآلات در صنعت ساختمان سازی می باشند. آنها از نظر کارایی و بهداشتی بودن نسبت به شیرهای معمولی در سطح بالاتری قرار دارند. این شیرآلات را می توان به آسانی استفاده کرد و تنها با استفاده از اهرم جریان آب را قطع و وصل نمود. علاوه بر آن با حرکت اهرم به سمت چپ یا راست، دمای آب و میزان گرمی یا سردی آن قابل کنترل است. شیرهای بهداشتی اهرمی در دو نوع پایه بلند و پایه کوتاه به بازار ارائه می شوند و مشتریان می توانند با توجه به طراحی مکان مورد نظر نسبت به خرید آن اقدام نمایند. 

کاربرد : این نوع شیرها در حمام و سرویس بهداشتی نصب می شوند اما بر اساس سلیقه نیز می توان آنها را در آشپزخانه به کار برد

۵-شیرآلات مدل دو فلکه ای :


شیرآلات دو فلکه ای که جزء شیر آب های قدیمی و سنتی می باشند مجهز به دو دسته برای خروج آب گرم و آب سرد هستند. در حال حاضر با ورود شیرآلات متنوع در بازار، کارخانجات تولید شیرآلات دو فلکه ای را متوقف نموده اند زیرا کمتر کسی علاقمند به استفاده از آنها در خانه خود می باشد. نصب این نوع شیرها نیز نسبت به سایر شیر آب ها سخت تر است

  • 26 دی 1397
  • نویسنده: نویسنده طراحان سازه

شیرآلات مناسب در صنعت ساختمان
5 از 4 رای

انواع شیرآلات آشپزخانه

انواع شیرآلات آشپزخانه

شیرآلات آشپزخانه یکی از تأثیرگذارترین المان‌های موردتوجه در آشپزخانه‌ها می‌باشد که علاوه بر زیباتر کردن آشپزخانه، تأثیر بسزایی نیز در میزان حجم مصرفی آب دارند. در این مطلب به بررسی و معرفی انواع شیرآلات منازل پرداخته ایم.