مطالب مفید در زمینه سند بلاست

سندبلاست و کاربرد های اصلی آن

سندبلاست و کاربرد های اصلی آن

سندبه معنی ماسه و بلاست به معنی انفجار و پرتاب با فشار بسیار زیاد میباشد. سندبلاست ترکیبی از سیلیس پاشی – ماسه پاشی یا مسباره و پرتاب شن و ماسه  با فشار بسیار زیاد هوا را سندبلاست می گویند. سندبلاست یک روش بسیار موثر در شکل دهی، پاکسازی ، یا هموار نمودن  انواع  سطوح است. نتیجه این روش بر روی سطوح مشابه روش سمباده زدن با ورقهای سمباده است با این تفاوت که  در روش سندبلاست مشکلاتی از قبیل ایجاد گوشه یا برآمدگی در سطح پایانی وجود نخواهد آمد.  

سندبلاست عمدتا برای رسیدن به دو هدف زیر صورت میگیرد :
۱-تمیزی سطوح و زدودن آلودگی های چسبیده به سطح
۲-ایجاد زبری در سطوح برای چسبندگی پوشش های اعمال شونده


 ابزار آلات مورد نیاز عملیات سند بلاست یا ماسه پاشی عبارتند از :

۱-دیگ سندبلاست

 ۲-کمپرسور باد،

۳- شلنگ،

۴- کلاه سندبلاست

۵-نازل سندبلاست کلیه لوازم سندبلاست شامل دیگهای سند بلاست در سایزهای مختلف،

۶- نازلهای سندبلاست و شلنگهای مربوطه و ساخت کابین سندبلاست (سندبلات شیشه. سندبلات خطوط و...)

۷-واتر جت


 

انواع روش های سندبلاست (سایش سطح)

۱-سندبلاست با گرانول های شیشه: در این روش سندبلاست، دانه های شیشه ای برای حذف و زودن آلاینده های موجود بر روی سطح مورد استفاده قرار می گیرند؛ در این روش هر گونه قارچ ذره بینی، رنگ یا رسوبات کلسیمی از روی سطح زدوده می شوند.

۲-سندبلاست چرخشی: در روش سندبلاست چرخشی، ذرات ساینده بدون استفاده از فشار هوا و با استفاده از نیروی سانتریفیوژ به سمت سطح مورد نظر پرتاب می شوند. راندمان عملکرد این روش به نوعی قابل مقایسه با روش اصلی سندبلاست می باشد.

۳-سندبلاست با آب: در این روش از سندبلاست، آب با فشار بسیار زیاد به سمت سطح پاشیده می شود؛ ذرات ساینده متداول در روش سندبلاست با آب به کار نمی روند، در واقع فشار زیاد آب باعث برطرف کردن آلودگی های روی سطح می شود.

۴-سندبلاست مرطوب: سندبلاست مرطوب یک روش سندبلاست غیر مخرب برای سطوح است که هیچ آلودگی تولید نمی کند؛ در این روش، آب سرد یا گرم با فشار زیاد به سمت سطح پاشیده می شود که موجب حذف گریس، روغن و... از روی آن شده و نیاز به استفاده از مواد شیمیایی پاک کننده را کاهش می دهد.

۵-سندبلاست با ذرات یخ: یکی از تکنیک های سندبلاست سطح، استفاده از ذرات جامد یخ برای زدودن آلاینده های سطحی است البته تا کنون ضمانتی در مورد عدم وارد شدن آسیب به بافت سطح در این روش به ثبت نرسیده است.

۶-میکروسندبلاست: در این روش، نازل سندبلاست در سایز بسیار ریز، ذرات ساینده را به سطح مشخصی پرتاب می کند؛ اجرای این روش بسیار دقیق است و برای موارد خاص کاربرد دارد.

 

مزیت  سندبلاست :

به طور کلی سندبلاست برای تمام سطوح فلزی، آلومینیومی، پلاستیکی، چوبی و آلیاژی قابل اجرا می باشد؛ 

سندبلاست از هر جهت، بخصوص از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است زیرا می تواند سطح را به طور کامل پاک کند و راندمان رنگ آمیزی را نیز افزایش دهد؛ با اجرای دقیق سندبلاست نیازی به تکرار فرآیند رنگ کاری نخواهد بود.

مزیت دیگر سندبلاست، برطرف کردن کامل ذرات خارجی مانند زنگ زدگی ها از روی سطح و صیقلی نمودن آن است؛ با سندبلاست دقیق و استاندارد می توان درجه زبری خاصی را برای سطح ایجاد کرد به طوری که بافت مورد نیاز برای اِعمال رنگ و پوشش فرآهم شود.

با روش سندبلاست می توان تمام سطوح با هر شکل و اندازه ای را صاف و صیقلی کرد. از طرفی دیگر، هموار کردن و رفع آلودگی سطحی در زاویه ها و گوشه ها در روش سندبلاست امکان پذیر می باشد.


کاربرد سندبلاست :

۱-زنگ زدایی – ماسه زدایی – و رنگ برداری سطوح داخلی و خارجی قطعات

۲-پولیش مات و تمیز کاری انواع قالبهای صنعتی

۳-زبر کردن سطوح قطعات ( با استفاده از ساینده های مخصوص ) جهت بهینه انجام شدن عملیات لعابکاری و تفلون کاری برای ماندگاری و کیفیت یهتر

۴-آماده کردن سطوح قطعات جهت انجام انواع آبکاریهای صنعتی – تزئینی یا رنگ

۵-مات کاری – تمیز کاری و آماده کردن قطعات (سندینگ) جهت ارائه در بازار را میتوان انجام داد

۶-حک کردن نوشته و نقوش مختلف ولوگو و گود برداری و یا برجسته کاری آنها بر سطوح شیشه ای، چوبی، کاشی، سرامیک و طلق که بیشتر برای انجام امور تجاری – تبلیغاتی و تزئینات دکور مورد استفاده میباشد

  • 14 مرداد 1397
  • نویسنده: نویسنده طراحان سازه

سندبلاست و کاربرد های اصلی آن
5 از 2 رای