وال هنگ

  • 13 خرداد 1399
  •    
  • نویسنده: نویسنده طراحان سازه
وال  هنگ

وال هنگ به معنی آویزان بودن از دیوار است.این عبارت را بیشتر هنگامی استفاده می شود که قصد خرید تجهیزات سرویس بهداشتی و شیرآلات را داشته باشید مشکلی همیشگی کمبود فضا در خانه‌های امروزی و نیاز به طراحی‌های مدرن‌تر، اصلی‌ترین دلیل شکل گرفتن ایده‌ لوازم وال هنگ است. تفاوت وال هنگ با سرویس بهداشتی عادی در طریقه نصب آن است. به جای آنکه در سرویس بهداشتی یا حمام پر از پایه‌های جاگیر و نیازمند فضا برای روشویی یا اتصالات شود، وال هنگ کاری می‌کند تا با استفاده از لوله‌کشی، تجهیزات و فلاش تانک توکار دیگر فضای محیط را اشغال نشودظاهر جمع و جورتر و زیباتر تجهیزات وال هنگ، افراد بسیاری را در حوزه دکوراسیون یا تزئیات داخلی به استفاده از این نوع لوازم ترغیب می‌کند با استفاده ازوال هنگ روش‌های بهینه‌سازی گردش آب و فاضلاب، باعث صرفه جویی قابل ملاحظه‌ای در برق و آب مصرفی شما می‌شود.


مزایای استفاده از تجهیزات وال هنگ :

1.استحکام و مقاومت بالاترتجهیزات و لوله‌کشی‌های معمولی روی پایه نصب یا با استفاده از پیچ به دیوار متصل می‌شوند. برخلاف چیزی که از تفاوت ظاهر سرویس‌های معمولی و وال هنگ ممکن است به چشم بیاید، تجهیزات معمولی بسیار ضعیف‌تر هستند. تجهیزات وال هنگ به دلیل اینکه از کل محیط دیوار، و نه یک پایه، به عنوان تکیه گاه استفاده می‌کنند مقاومت بسیار بالایی در برابر ضربه و تکانش دارند: .

2.کاهش صدای مزاحم یکی از مزیت‌های اصلی وال هنگ‌ها استفاده از فلاش تانک توکار است. استفاده از تجهیزات توکار و عبور لوله‌های آب از درون دیوارها و همچنین فلاش تانک توکار در توالت وال هنگ باعث می‌شود صدای عبور آب هنگام استفاده از آن‌ها به کمترین میزان خود برسد:.

 3.نظافت و شستشوی آسان ‌تر این دشواری علاوه بر شستشوی خود تجهیزات، به شستشوی نقاط کوری که این لوازم می‌سازند نیز مربوط می‌شود. زیر پایه‌های نگهدارنده روشویی، پشت پایه‌ها، پشت فلاش تانک و … دیگر در وال هنگ‌ها وجود ندارند و شما می‌توانید به راحتی سرویس بهداشتی یا حمام خود را بشویید.

4.قابلیت تنظیم ارتفاعیکی از مشکلات سرویس‌های معمولی، ثابت بودن ارتفاع آن‌ها و وابستگی این ارتفاع به پایه‌های پیش ساخته است. استفاده از دیوار برای نصب تجهیزات سرویس بهداشتی این امکان را به شما می‌دهد که ارتفاع توالت وال هنگ، روشویی یا حتی دوش حمام را هر طور که راحت‌ترید تنظیم کنید: .

5.مصرف کمتر آب به طور معمول در سرویس‌های وال هنگ از جدیدترین تکنولوژی‌های مرتبط استفاده می‌شود.شیرهای آب مرتبط با سرویس‌های وال هنگ یا فلاش تانک‌ها با استفاده از این تکنولوژی‌های جدید می‌توانند تا ۳۰ درصد مصرف آب شما را کاهش دهند. هر چند این مورد مستقیما به وال هنگ ارتباطی ندارد و سیستم‌های کم‌مصرف معمولی نیز می‌توانند مصرف آب را کاهش دهند، اما در تجهیزات وال هنگ به طور معمول این موارد رعایت شده و راحت‌تر می‌توانید از این تکنولوژی‌ها بهره ببرید: . 


معایب استفاده از تجهیزات وال هنگ:

1.طریقه نصب دشوار این مسئله درمورد وال هنگ‌ها مقداری متفاوت است. در ابتدا ذکر این نکته ضروری است که شرکت‌های تولید کننده وال هنگ در صورتی که این تجهیزات توسط متخصص نصب نشوند، گارانتی آن را باطل می‌کنند. پس شما برای نصب توالت وال هنگ، روشویی یا دیگر لوازم، نیاز به یک متخصص دارید. این در حالی است که برای سرویس‌های معمولی شما نیاز به هیچ ابزاری برای برشکاری یا جوشکاری نخواهید داشت: .

2.نیاز به فضای کافی در دیواربر خلاف فضای عادی و در دسترس بسیار کمتری که در صورت استفاده از وال هنگ نیاز دارید، در درون دیوارها نیازمند فضای زیادی خواهید بود. تجهیزات وال هنگ مانند فلاش تانک که اندازه نسبتا بزرگی دارد باید به راحتی درون دیوار جا شوند. به همین دلیل دیوارهای نازک و با قطر کم مناسب استفاده از آن‌ها نیستند.

3.هزینه بالا قیمت و هزینه همیشه یکی از فاکتورهای اصلی می باشد. تجهیزات وال هنگ به مراتب قیمت بالاتری نسبت به لوازم معمولی دارند. علاوه بر قیمت خود وسایل، این را هم باید در نظر داشت که هر بار نصب و یا تعویض سرویس وال هنگ، نیاز به زحمت بیشتر، آمدن یک متخصص و هزینه بالاتری برای شما در بر دارد: .

4.تعمیر سخت ‌تر: در صورت خرابی و یا نیاز به تعمیر تجهیزات وال هنگ شما دو گزینه در پیش رو دارید. در حالت اول خرابی مربوط به قسمت خارجی و در دسترس شما است. در این حالت به راحتی می‌توانید آن را تعویض و یا تعمیر کنید و فرق خاصی با لوازم معمولی ندارد. اما در حالت دوم و در صورتی که خرابی مربوط به تجهیزات درون دیوار باشد، باید کاملا دیوار را تخریب کنید تا بتوانید به آن‌ها دسترسی پیدا کنید. علاوه بر زمان‌بر بودن این امر که ممکن است باعث عدم آسایش شما شود، هزینه‌ی این کار نیز به مراتب بالاتر خواهد بود.

نصب توالت فرنگی وال هنگ قبل از کاشی کاری:

برای مرحله اول نصب توالت فرنگی وال هنگ به ترتیب زیر باید عمل شودابتدا فلاش تانک را به همراه کلیه متعلقات آن از بسته بندی خارج کنیدفلاش تانک را بر روی زمین قرار دهید و بست لوله فاضلاب آکاردئونی و یا خرطومی زیر آن را باز کنید و لوله را از قسمت زانویی در زیر آن نصب کنید و بست را محکم در جای خود ببندید. دو پیچ بلند در بسته بندی قرار داده شده است که باید بر روی چهارچوب فلاش تانک و بالای سر لوله خرطومی بسته شوددر این چهارچوب چهار جای پیچ قرار دارد که دارای دو اندازه متفاوت است و نصاب است که بسته به اندازه کاسه توالت این فاصله را باید تعیین کند. این پیچ ها تمام رزوه هستند..

نصب لوله خرطومی و پیچ های نگهدارنده:

در پایین این چهارچوب دو پایه نگهدارنده تعبیه شده است که برای تنظیم ارتفاع می باشد. باید نصاب در هنگام نصب توالت فرنگی وال هنگ ارتفاع مورد نظر را تنظیم و بوسیله پیچ های جانبی این پایه ها را محکم کند.

پایه های تنظیم ارتفاع فلاش تانک توکار:

سپس در بالای چهارچوب فلاش تانک باید با استفاده از دو پیچ تمام رزوه بلند دیگر دو پایه نصب شود. این دو پایه فلزی هستند و در پشت چهارچوب فلاش تانک اتصال داده می شوند تا بتوانید با استفاده از پیچ و رول پلاک فلاش تانک را به دیوار اتصال دهید.

نصب پایه های نصب فلاش تانک توکار:

در مرحله آخر باید جعبه کنترل موقت فلاش تانک را در جای خود قرار داده و با استفاده از دو پیچ کوچک محکم کنید.

جعبه کنترل فلاش تانک توکار:

سپس باید فلاش تانک را در محل مورد نظر قرار دهید. دقت داشته باشید که مکانی که برای فلاش تانک در نظر گرفته شده باید در درون دیوار باشد و استحکام کافی را داشته باشد که هم بتوانید پیچ های فلاش تانک را محکم به دیوار تعبیه کنید و هم تحمل وزن کاسه توالت و فردی که از آن استفاده می کند را داشته باشد.

درست متناسب با ارتفاع گرفته شده باید چهارچوب بصورت کاملا تر قرار بگیرد و لوله آکاردئونی و یا خرطومی را باید وارد لوله فاضلاب در نظر گرفته شده بکنید. لوله فاضلاب توالت فرنگی در پایین ترین سطح و با استفاده از یک زانو یا سیفون باید آماده شده باشدپس از تراز کردن دقیق چهارچوب فلاش تانک با آچار پیچ پایه های چهارچوب را محکم کنید..

تراز کردن و سفت کردن پیچ های پایه های نگهدارنده:

دو سوراخ در کف زمین و دو سوراخ در پشت چهارچوب برای نصب پایه های نگهدارنده باید با دلیر ایجاد کنید و با استفاده از پیچ و رل پلاک چهارچوب را در جای خود محکم کنید.

سوراخ کردن محل علامت گذاری شده برای نصب پایه های نگهدارنده:

در محل نصب فلاش تانک اگر قبلا لوله آب سرد تعبیه نشده باید اقدام بهلوله کشی آب سرددر بالای فلاش تانک بشود و شیلنگ داخل فلاش تانک را باید با استفاده از نوار تفلون به این لوله اتصال بدهیداین شیلنگ در زیر جعبه کنترل فلاش تانک قرار دارد. بنابراین ابتدا باید این جعبه را باز کنید و بعد از اتصال شیلنگ دوباره در جای خود ببندید.   .

اتصال لوله توالت فرنگی به لوله آب سرد:

دو اتصال لاکی بر روی لوله فلاش تانک و لوله خرطومی باید تعبیه کنید که در بسته بندی قرار داده شده است. در ضمن دو اتصال باریک هم بر روی پیچ های نگهدارنده تعبیه می شود.


مرحله نصب ثانویه و یا دوم توالت فرنگی وال هنگ:

اتصال لاکی را به همراه روکش پیچ ها از جای خود خارج کنید و توالت فرنگی وال هنگ را در درون پیچ ها قرار داده و اندازه دقیق آن را بر روی پیچ ها مشخص کنیدپیچ ها معمولا بلند هستند و اجازه نمی دهند که بعدا مهره پشت پیچ ها تا انتها سفت شود. به همین دلیل باید میزانی که مهره نیاز دارد را مشخص و اضافی را برش دهید..


علامت زدن اندازه اضافی پیچ ها برای برش:

سپس باید دو اتصال لاکی و یا اتصالات لاکی سیفون و فاضلاب را هم به همان اندازه که پیچ از دیوار بیرون زده اندازه گیری کنید و برش دهید. سپس با استفاده از چسب لوله آنها را در جای خود تعبیه کنید.


اندازه زدن و برش اندازه اضافی اتصالات لاکی:

توالت فرنگی وال هنگ را در جای خود قرار دهید و مهره پیچ ها را محکم در جای خود اتصال دهید.


نصب کاسه توالت فرنگی وال هنگ:

سپس باید جعبه کنترل فلاش تانک را باز کنید و قسمت های اضافی آن را برش دهید به صورتی که اتصالات دقیقا به دیوار بچسبند.


برش قسمت های اضافی جعبه فلاش تانک:

این جعبه تا اینجا بصورت موقتی کار گذاشته شده بود و در این مرحله باید به ترتیب ابتدا روکش و یا درب جعبه در جای خود نصب شود. برای این کار قبلا مطمئن شوید که شیلنگ آب درون جعبه سالم است، سپس پیچ ها را به اندازه مورد نیاز کوتاه کنید و درپوش جعبه را نصب کنید.


نصب درپوش جعبه فلاش تانک:

در مرحله آخر کلیدهای فلاش تانک را روی کار اتصال دهید.

برخی از توالت های فرنگی وال هنگ دارای پایه نگهدارنده هستند که ابتدا بر روی پیچ ها اتصال داده می شود و بعدا توالت فرنگی وال هنگ در درون آن قرار داده می شود و بوسیله پیچ هایی که در زیر آن قرار دارد و یا بر روی آن بسته به مدل تولت تعبیه شده است محکم می شوند.


پایه های نگهدارنده برخی از توالت های فرنگی وال هنگ:

برخی از توالت های فرنگی وال هنگ درب مجزا دارند و باید نصاب درب توالت فرنگی را هم اتصال دهدبراینصب درب توالت فرنگیاین نوع توالت ها معمولا بعد از سفت شدن نشیمنگاه توالت فرنگ بر روی محل نصب مهره های نشیمنگاه توالت فرنگی یک پولک دو سر پیچ بسته می شود و درب توالت فرنگی در این پیچ ها قرار می گیرد و با استفاده از مهره سفت می شود.  .


پولک های دو سر پیچ نگهدانده درب توالت فرنگی:

بصورت کلی این نکته را در نظر داشته باشید که برای نصب توالت فرنگی وال هنگ تمامی مراحل به شرح تفسیر داده شده بود با این تفاوت که برخی از مدل ها و در برخی از مراحل ممکن است تغییراتی وجود داشته باشد که معمولا در دستورالعمل نصب توالت فرنگی توضیح داده شده است.

انتخاب توالت فرنگی وال هنگ نه تنها باعث زیباتر شدن محیط سرویس بهداشتی می شود بلکه به دلیل طراحی شکیل تر و زیباتر خود توالت فرنگی وال هنگ نیز از توالت فرنگی معمولی جذابیت بیشتری دارد.

وال هنگ
5 از 14 رای