سنگ کورین ، زیبایی بخش آشپزخانه

  • 29 اردیبهشت 1399
  •    
  • نویسنده: نویسنده طراحان سازه
سنگ کورین ، زیبایی بخش آشپزخانه

کورین یک ماده مصنوعی مهندسی شده همانند کوارتز است. از ترکیب پلیمرهای اکرلیک با سایر مواد معدنی و سنگی تولید می شود. مخلوط مواد به قالب هایی برای ایجاد ورق های کورین ریخته می شوند. این ترکیب باعث به وجود آمدن برخی از ویژگی ها و مزایایی می شود که در دیگر متریال ها مانند گرانیت یا مرمر و … دیده نمی شود.

کورین نام تجاری یک نوع سنگ مصنوعی است که در سال ۱۹۶۷ اختراع شد. این سنگ به مرور زمان به طور فزاینده ای مورد نوجه قرار گرفت. برندهای دیگر نسخه های خود را از این سنگ مصنوعی رو نمایی کردند مانند: استارون (سامسونگ)، ال جی، هانکس،....

تفاوت در میزان ترکیب مواد بین تولید کنندگان خارجی و داخلی  مختلف وجود دارد اما در آخر نتیجه همانند سنگ مصنوعی کورین تقریبا در یک سطح  هستند. از عمده مصارف آن مصرف خانگی برای صفحه روی کابینت ها، دیوارپوش، سرویس های بهداشتی و ….. همچنین در مکان های تجاری همانند  مراکز بهداشتی، درمانی، آزمایشگاه‌ها، هتل، رستوران، بانک، فرودگاه و … است.


مزایا سنگ مصنوعی کورین :

۱-بدون درز بودن و یکپارچگی در کلیه محلهای اتصال

 ۲-مقاوت در برابرتغییرات دما – دچار شوک حرارتی نمی شود

۳- ضد لک-ضد آب -ضد زنگ و ضد جرم و آنتی باکتریال

۴-قابلیت ترمیم و تعمیر دائمی و جلا پذبری

۵-مقاوم در برابر اسیدها و مواد شیمیایی

۶-قابلیت طراحی و فرم پذیزی

۷-قابلیت بریده شدن و فرم دهی

۸-طول عمر بالا

۹-قابلیت عدم تخلخل و نفوذ ناپذیری، لکه ها به آسانی پاک می شوند

 ۱۰-نگهداری اسان

۱۱-تنوع رنگی زیاد

۱۲-ایجاد سینک های یکپارچه

۱۳-به طور کلی ارزان تر از کوارتز و گرانیت

 

معایب کورین

۱-برخی از مواد شیمیایی و پاک کننده ها باعث تغییر رنگ آن می شود.

۲-در برابر خط و خش مقاومت ندارد.

۳-قراردادن هرگونه قابلمه های داغ میتواند باعث تغییر رنگ رویه شود.

۴-کم شدن شفافیت و درخشندگی به مرور زمان

۵-سنگ کورین به مرور شفافیتش کم می شود اما نگران نباشید. با یک پولیش ظاهر اولیه خود را بدست خواهد آورد.

 

فرآیند تولید کورین :

۱ماده معدنی طبیعی آلومینوم تری هیدراته  که شکل تصفیه شده سنگ معدن بوکسیت استتا۷۵ درصد یک ورق کورین را تشکیل می دهد. بوکسیت شکلی از خاک رس است به عنوان فیلر یا پرکننده در تولید صفحات کورین استفاده می شود.

۲رزین یا همان پلیمر مایع ،که به عنوان ماده چسباننده و بایندر استفاده می شود تقریبا ۳۰ درصد ورق کورین را شامل می شود، به ۳ نوع اکریلیک و پلی استر و مدیفاید (اصلاح شده) تقسیم می شود.

رزین اکریلیک خالص منجر به تولید صفحه می شود که قابل شکل دهی تحت حرارت (ترموفرمینگ) است. صفحه تولید شده را می توان حرارت داد و به صورت یک شکل جدید خم کرد و سپس بدون اینکه ویژگی های کاربردی خود را از دست دهد همان ورق کورین را سرد کرد.


رزین های پلی استر، دارای سختی بیشتر و مقاوت به خش بالاتر نسبت به رزین اکریلیک است. بزرگترین عیب رزین پلی استر عدم قابلیت فرم دهی صفحه کورین است. رزین پلی استر از جمله آنهایی که با اکریلیک مخلوط هستند، را در مواردی که مشتری درخواست دهد و یا در برنامه های با استحکام بالا به کار می برند.

۳- رنگدانه های تزئینی که نقش کورین با رنگ های مختلف  و رنگ زمینه را دارد و تقریبا ۳ تا ۵ درصد ورق کورین را تشکیل می دهد.

 

انتخاب رنگ مناسب کورین :


در انتخاب رنگ و دانه بندی آن باید به فاکتورهای بسیاری توجه نمود، منجمله رنگ بندی و نوع طراحی بکاربرده شده در دکوراسیون یا آشپزخانه یا حمام و غیره.

بدین صورت که رنگهای تک رنگ  را نمی توان در انواع کارهای کلاسیک که دارای نقوش منبت کلاسیک هستند بکار برد. چراکه کورین سالید (بدون دانه بندی) در انواع دکوراسیون و آشپزخانه ی مدرن جلوه ی بیشتری دارد.

ضمنا باید دراین راستا به هارمونی (همخوانی) و کنتراست (تضاد) بین رنگهای کورین و بدنه اصلی دکوراسیون توجه کرد.

 

انواع مدل لبه های کورین :


سبک های مختلف لبه برای بیشتر ایده های طراحی سرویس بهداشتی و صفحه کابینت آشپزخانه با کورین امکان پذیر است. حدودا ۲۰ سبک مختلف لبه را میتوان ایجاد کرد.

سنگ کورین ، زیبایی بخش آشپزخانه
5 از 8 رای